Η “Ορχήστρα Βιολιώνε” στο Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας

Την Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2022, το φιλόμουσο κοινό της πόλης απόλαυσε στον φιλόξενο αύλειο χώρο του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας την «Ορχήστρα Βιολιώνε», το μουσικό σύνολο του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης & Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με κατεύθυνση στην Παραδοσιακή Μουσική.

Βασική επιδίωξη της «Ορχήστρας Βιολιώνε» αποτελεί η παρουσίαση ρεπερτορίου, ως επί το πλείστον, της ελληνικής μουσικής, των Βαλκανίων και της ευρύτερης Ανατολικής Μεσογείου, μέσα από ένα δημιουργικό πρίσμα ενορχήστρωσης και εφαρμογής παλαιότερων αλλά και πιο σύγχρονων ερμηνευτικών τεχνικών των τοξοτών εγχόρδων.

Πρόκειται για μια εναλλακτική μουσική πρόταση σύμπραξης των τοξωτών εγχόρδων με στόχο την ανάπτυξη διαδραστικότητας και τη διαρκή εξερεύνηση διαύλων μουσικής επικοινωνίας μεταξύ τους με άφθονη αυτοσχεδιαστική διάθεση.

Στην ορχήστρα συμμετέχουν οι φοιτητές και ο διδάσκων του βιολιού του Τμήματος: Ζαρίας Γιάννης (βιολί), Ανδρονίκου Παυλίνα (βιολί), Πούλιος Χρήστος (βιολί), Χρόνης Ευάγγελος (βιολί), Μυλωνά Ισμήνη-Χρυσούλα (βιολί), Παππάς Παναγιώτης (βιολί), Στεφόπουλος Δημήτριος (βιολί), Ιατροπούλου Βασιλική (βιολί), Παπαεμμανουήλ Άκης (βιολί), Πούπαλος Σταμάτιος (βιολί), Δεληβασίλης Νικόλαος (βιολί), Κυρβέη Μαρία (βιολί, τσέλο), Σούλτης Ιωάννης (βιολί), Χατζηγεωργίου Γιώργος (βιολί), Κατερίνα Μόκα (βιολί), Καραβίδας Εμμανουήλ (βιολί), Δανάς Χρήστος (βιολί), Συσκάκη Αθηνά (βιολί), Τσιατσούλης Γιώργος (κοντραμπάσο).

Διεύθυνση ορχήστρας: Γιάννης Ζαρίας

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την Κ.Ε.Π.Α. Δήμου Βέροιας σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας στο πλαίσιο του Φεστιβάλ «Βέροια, Εύηχη πόλη 2022».