Η μουσική παράσταση “AMERIKA” του Δημήτρη Μυστακίδη στο Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας – Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας

Ο πολιτισμός πολυ-ταξιδεύει. Άλλοτε με τραίνα κι άλλοτε με πλοία.

Κοντά στα φωτογραφικά τεκμήρια των σιδηροδρόμων που φιλοξενεί το Βυζαντινό Μουσείο της Βέροιας, στις 30/7 και τα λιμάνια της μετανάστευσης δημιουργούν έναν πορθμό πολιτισμικής έκφρασης μέσα από τις εκατοντάδες ιστορίες του ρεμπέτικου. Στίχοι και καημοί απαράλλαχτοι, σχεδόν αιώνιοι.

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας με την υποστήριξη του Συλλόγου των Φίλων του Πολυκεντρικού Μουσείου των Αιγών και του Δικτύου αυτού παρουσιάζει στο Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας, την Παρασκευή 30 Ιουλίου 2021 και ώρα 21:30, τη μουσική παράσταση:

AMERIKA του Δημήτρη Μυστακίδη

Η αγάπη και αφοσίωση του Δημήτρη Μυστακίδη στο ρεμπέτικο και τη λαϊκή κιθάρα δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Την έχει καταγράψει η 30χρονη πορεία του σαν μουσικός και ακαδημαϊκός δάσκαλος και την έχει αναγνωρίσει και αγκαλιάσει το κοινό στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Μέσα από την δισκογραφική του δουλειά και τις ζωντανές του εμφανίσεις, ο δεξιοτέχνης της λαϊκής κιθάρας και ανανεωτής του ρεμπέτικου, έχει καταφέρει να γεφυρώσει το χθες με το σήμερα, το παραδοσιακό με το σύγχρονο, τους νέους με την παλαιότερη γενιά.

Ο Δημήτρης Μυστακίδης στο ΑΜΕRΙΚΑ που είναι μια solo παράσταση, διασκευάζει και επανεκτελεί με την ιδιαίτερη τεχνική της «τσιμπητής κιθάρας» ρεμπέτικα τραγούδια που κυκλοφόρησαν και παίχτηκαν ζωντανά μόνο στην Αμερική από Έλληνες μετανάστες μουσικούς.

Ο πόνος του αποχωρισμού, το μακρύ και επίπονο ταξίδι στην Αμερική, ο αγώνας για την επιβίωση και την προσαρμογή, η περιθωριοποίηση, οι παρανομίες, ο νόστος και το όνειρο της επιστροφής, περνούν σαν κινηματογραφικές εικόνες μέσα από τα τραγούδια της παράστασης. Η μουσική τους, δωρική αλλά υφασμένη με μαεστρία, συλλαβίζει καημούς, ανακαλεί μνήμες και γεννά συγκινήσεις.

Το οπτικοακουστικό υλικό που συνοδεύει την παράσταση υπενθυμίζει την ιστορία που επαναλαμβάνεται. Υπογραμμίζει βιώματα και συναισθήματα κάθε μετανάστευσης, κάθε λαού.

Η παράσταση AMERIKA είχε επιλεγεί ανάμεσα σε πολλές προτάσεις και παρουσιάστηκε στην WOMEX τo 2017στο Κατοβίτσε της Πολωνίας.

Έγραψαν για την παράσταση.

«If ever you wanted a record to justify that ‘Greek blues’ tag, Mystakidis’ CD is the one. Just his solo acoustic guitar and voice, plus a few touches of guest vocal, it’s a thing of understated power and wonder. From its opening version of the familiar standard Kai Giati De Mas To Les with its stately fingerpicking (“f*** me, Skip James meets Ali Farka Touré”, one friend exclaimed), it could be a masterclass and inspiration for many, its cross-pollination of new-and old-world bending the ears somewhat in the way that Davey Graham’s early records did more than five decades ago. The classily simple bilingual Greek/English blue package outlines the historical background and spells out the tunings used too. It’s a a bit of a treasure and deserves to become a reference point for open-minded acoustic guitar fans worldwide« – fROOTS»

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Θα τηρηθούν όλα τα πρωτοκόλλα ασφαλούς προσέλευσης και παραμονής στον χώρο. Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες να ακολουθούν τις οδηγίες του προσωπικού της ΕΦΑ Ημαθίας για την κίνησή τους στον χώρο.

• Παρακαλούμε τους συμμετέχοντες να αποφεύγουν τον συνωστισμό και να κρατούν αποστάσεις τουλάχιστον 1,5 μ. μεταξύ τους.
  •  Είναι υποχρεωτική η τήρηση των κανόνων του ΕΟΔΥ και των υγειονομικών αρχών.