ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 2019. Τέχνες και Ψυχαγωγία: αναζητώντας τον ελεύθερο χρόνο. – Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 2019

Τέχνες και Ψυχαγωγία: αναζητώντας τον ελεύθερο χρόνο.

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας συμμετέχει και φέτος στον πανευρωπαϊκό εορτασμό των Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς, έναν καταξιωμένο θεσμό που στοχεύει στην προβολή και ενίσχυση της κοινής μας ευρωπαϊκής παράδοσης. Ο φετινός θεματικός άξονας αφορά στην καλλιτεχνική έκφραση, την αναψυχή και τη διαχείριση του χρόνου που υπερβαίνει τις άμεσες, καθημερινές μας ανάγκες και επικεντρώνεται στην ενίσχυση του κοινωνικού βίου και στη δημιουργία κάθε είδους τέχνης που κάνει την ζωή μας πιο όμορφη και απολαυστική.

Στο πλαίσιο αυτό, η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας διοργανώνει για το ευρύ κοινό ημερίδα με θέμα τα Βασιλικά Συμπόσια, τις Αυτοκρατορικές Γιορτές και τις Στρατιωτικές Απολαύσεις. Επίσης, θα πραγματοποιηθεί μία δράση πειραματικής αρχαιολογίας με θέμα την εγκαυστική τεχνική της αρχαίας ζωγραφικής για τους φίλους του Μουσείου των Αιγών και του Δικτύου των Μουσείων της Ημαθίας. Δεν θα λείψουν και οι εκπαιδευτικές- εικαστικές δράσεις που απευθύνονται σε μαθητικές ομάδες.

• Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2019. Νέο Μουσείο Αιγών. 18:00-21:00

Βασιλικά Συμπόσια

Αυτοκρατορικές Γιορτές

Στρατιωτικές απολαύσεις

Ημερίδα με θέμα την απολαυστική πλευρά της ζωής στη Μακεδονία, διαχρονικά. Με τις ομιλίες των μελετητών και πλούσιο εποπτικό υλικό θα  ταξιδέψουμε από το συμπόσιο των αρχαίων Μακεδόνων, ως κοινωνικό, πολιτικό και θρησκευτικό γεγονός στην κοιτίδα τους, αλλά και στην Οικουμένη του Μεγαλέξανδρου και των Ελληνιστικών ηγεμόνων, στις αυτοκρατορικές γιορτές, τις πομπές και τους αγώνες προς τιμήν του στρατηλάτη στην έδρα του Κοινού των Μακεδόνων, την Βέροια, αλλά και στις αυτοκρατορικές γιορτές και τα πανηγύρια στην Κωνσταντινούπολη την βυζαντινή Βασιλεύουσα για να επιστρέψουμε στις «εξωτικές» απολαύσεις των συμμάχων στην Βέροια, στα χρόνια του μεγάλου πολέμου!

Απογευματινός καφές για το καλωσόρισμα

18:30-19:00 Γιώργος Λιόλιος,

Δικηγόρος – Συγγραφέας, Αντιπρόεδρος του Συλλόγου των Φίλων του Μουσείου των Αιγών και του δικτύου των Μουσείων της Ημαθίας

«Dans la jolie ville de Verria»: Η καθημερινότητα των Γάλλων στρατιωτών στην Βέροια του Μεγάλου Πολέμου.

19:00:19:30 Δρ. Μαρία Χειμωνοπούλου,

Προϊσταμένη του Τμήματος Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Μουσείων και Αρχαιολογικών Χώρων της ΕΦΑ Ημαθίας

Βυζαντινών διασκεδάσεις.
19:30-20:00 Ιωάννης Γραικός,

Αρχαιολόγος

Άρτος και θεάματα στην ρωμαϊκή Βέροια.

20:00-20:15                                                   «Ένα ποτήρι κρασί»

20:15-21:00 Δρ. Αγγελική Κοτταρίδη,

Αρχαιολόγος-Έφορος Αρχαιοτήτων Ημαθίας

‘’Βασιλικός πότος’’. Το μακεδονικό συμπόσιο από τα παλάτια των Αιγών στα ‘’βασίλεια’’ της Οικουμένης!

Εκπαιδευτικές και εικαστικές δράσεις

• Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου 2019, Νέο Μουσείο Αιγών. 10:00

Παίζοντας με τα παιχνίδια του τότε

Εκπαιδευτική και εικαστική δράση, με αντικείμενο αρχαία παιχνίδια που βρέθηκαν σε ανασκαφές στις περιοχές των Αιγών και της Βέροιας. Η δράση απευθύνεται σε σχολικές ομάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Υπεύθυνος: Παπαργυρούδη Φώτω, μουσειοπαιδαγωγός.

• Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου 2019, Νέο Μουσείο Αιγών. 18:00

Πλάθοντας την ψυχή με κερί και χρώμα

Δράση πειραματικής αρχαιολογίας για την αρχαία τεχνική της εγκαυστικής και της νωπογραφίας. Η δράση απευθύνεται σε φίλους και υποψήφιους φίλους του Μουσείου των Αιγών και του Δικτύου των Μουσείων της Ημαθίας. Θα υπάρξει περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων (15 συμμετέχοντες).

Υπεύθυνοι: Κοντογουλίδου Εύα, Κακαμανούδης Τάσος, αρχαιολόγοι.

• Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας.

Πορτραίτο: ο εαυτός ως αντικείμενο τέχνης

Εκπαιδευτική και εικαστική δράση με θέμα την τέχνη της προσωπογραφίας στην ρωμαϊκή Βέροια, σε συνεργασία με την Πρωτοβουλία για το παιδί.

Υπεύθυνος: Φώτω Παπαργυρούδη, μουσειοπαιδαγωγός