Επικαιροποίηση πρωτοκόλλων ασφαλούς λειτουργίας μουσείων, μνημείων και αρχαιολογικών χώρων αρμοδιότητας της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ημαθίας – Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας υποδέχεται τους επισκέπτες των μουσείων, μνημείων και αρχαιολογικών χώρων που υπάγονται στην αρμοδιότητα της, εφαρμόζοντας τα επικαιροποιημένα υγειονομικά πρωτόκολλα ασφαλούς λειτουργίας στο πλαίσιο των μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, ως εξής:

Μουσεία και μνημεία

Αρχαιολογικός Χώρος των Αιγών, Μουσείο των Βασιλικών Τάφων. Μέγιστος αριθμός επισκεπτών κάθε φορά: 30. Μέγιστος χρόνος παραμονής μέσα στο μουσείο: 90’.

Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας. Μέγιστος αριθμός επισκεπτών κάθε φορά: 20. Μέγιστος χρόνος παραμονής: 60’.

Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας. Μέγιστος αριθμός επισκεπτών κάθε φορά: 60. Μέγιστος χρόνος παραμονής: 90’.

Παλαιά Μητρόπολη Βέροιας. Μέγιστος αριθμός επισκεπτών κάθε φορά: 20. Μέγιστος χρόνος παραμονής: 30’.

Ναός Αγίου Παταπίου. Μέγιστος αριθμός επισκεπτών κάθε φορά: 15. Μέγιστος χρόνος παραμονής: 15’.

Κατά την είσοδο και παραμονή των επισκεπτών:

• Για την είσοδο και παραμονή στα μουσεία και μνημεία είναι υποχρεωτική η επίδειξη στο αρμόδιο προσωπικό:

α) του πιστοποιητικού εμβολιασμού κατά του Covid-19.

Πλήρως εμβολιασμένοι θεωρούνται:

1. όσοι έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 και
  2. όσοι έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 με μία (1) δόση εμβολίου λόγω νόσησής τους από κορωνοϊό COVID-19 και επιδεικνύουν βεβαίωση πλήρους κάλυψης – ανάρρωσης και εμβολιασμού. Ειδικώς ως προς όσους έχουν συμπληρώσει το εξηκοστό έτος της ηλικίας τους και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα τουλάχιστον επτά (7) μηνών από τη χορήγηση της δεύτερης δόσης ή, στην περίπτωση μονοδοσικών εμβολίων, από τη χορήγηση της μοναδικής δόσης, πλήρως εμβολιασμένοι θεωρούνται όσοι έχουν λάβει και την αναμνηστική δόση.

ή

β) πιστοποιητικού νόσησης από τον Covid-19, το οποίο εκδόθηκε εντός 30 ημερών μετά από τον πρώτο  θετικό έλεγχο και έχει ισχύ 90 ημέρες από την έκδοσή του.

1. Ειδικώς, τα πιστοποιητικά νόσησης που εκδόθηκαν από τις 20.6.2021 έως και τις 31.10.2021 είτε κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου με τη μέθοδο PCR είτε κατόπιν ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) παραμένουν σε ισχύ έως εκατόν ογδόντα (180) ημέρες μετά από τον πρώτο θετικό έλεγχο και πάντως όχι πέραν της 31ης.1.2022.
  2.  Η ισχύς των πιστοποιητικών νόσησης που εκδόθηκαν από την 1η.11.2021 έως και τις 4.12.2021 είτε κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου με τη μέθοδο PCR είτε κατόπιν ελέγχου με τη χρήση ταχεία ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) διαρκεί ενενήντα (90) ημέρες
  • Για την εξακρίβωση της ταυτοπροσωπίας είναι απαραίτητη η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου ή διπλώματος οδήγησης ή οποιαδήποτε άλλου επισήμου εγγράφου που αποδεικνύει την ταυτότητά σας.
  • Τα παραπάνω πιστοποιητικά επιδεικνύονται είτε εκτυπωμένα από την ψηφιακή πλατφόρμα www.gov.gr είτε ηλεκτρονικά μέσω κινητής συσκευής του ατόμου. Από αλλοδαπούς τρίτων χωρών (εκτός Ευρωπαϊκή Ένωσης) τα πιστοποιητικά επιδεικνύονται σε έγχαρτη μορφή. Ανήλικοι από 4 έως 17 χρονών δύνανται να προσκομίζουν, εναλλακτικά, δήλωση αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) του τελευταίου 24ώρου.
  • Στην περίπτωση νόσησης πλήρως εμβολιασμένου ατόμου η ισχύς του πιστοποιητικού εμβολιασμού διακόπτεται για δεκατέσσερις (14) ημέρες από την ημερομηνία θετικής διάγνωσης και ενεργοποιείται εκ νέου τη δέκατη πέμπτη (15η) ημέρα αυτής.

Υπενθυμίζουμε σε όλη την διάρκεια της επίσκεψης είναι υποχρεωτική:

• Η χρήση  προστατευτικής μάσκας.

Από την υποχρέωση χρήσης μάσκας εξαιρούνται: α) τα άτομα για τα οποία η χρήση μάσκας δεν ενδείκνυται για ιατρικούς λόγους που αποδεικνύονται με τα κατάλληλα έγγραφα, όπως λόγω αναπνευστικών προβλημάτων και β) τα παιδιά ηλικίας κάτω των τεσσάρων (4) ετών.

• Η χρήση αλκοολούχου διαλύματος κατά την είσοδο στους χώρους.
  • Η τήρηση απόστασης 1,5μ. μεταξύ των ατόμων [ένα (1) άτομο ανά 2 τ.μ.].

Κατά τις επισκέψεις με ξεναγό:

Σε ειδικό φυλλάδιο που διανέμεται στο εκδοτήριο των εισιτηρίων των μουσείων, οι επισκέπτες θα λαμβάνουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και οδηγίες για την επίσκεψή τους.

Ανοιχτοί Αρχαιολογικοί χώροι

α) Αρχαιολογικός χώρος των Αιγών: Αρχαίο Θέατρο

β) Αρχαιολογικός χώρος Μίεζας: Νυμφαίο

γ) Αρχαιολογικός Χώρος Αγίου Παταπίου (εκτός του χώρου του Βαπτιστηρίου / Επισκοπείου που παραμένει κλειστός).

Κατά την επίσκεψη στους παραπάνω ανοιχτούς αρχαιολογικούς χώρους:

• Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική, όπου παρατηρείται συνωστισμός, όπως επίσης και η τήρηση αποστάσεων 1,5μ. μεταξύ των επισκεπτών [ένα (1) άτομο ανά 2τ.μ.].
  • Στις ομαδικές ξεναγήσεις θα πρέπει να τηρούνται αυστηρά οι αποστάσεις και τα προβλεπόμενα μέτρα, να γίνεται χρήση ασύρματης ξενάγησης και να αποφεύγεται η χρήση κοινόχρηστων συσκευών (tablets, ακουστικά κ.λπ.).