Ενημερωτικό Δελτίο Εφορείας Αρχαιοτήτων Ημαθίας για το μήνα Φεβρουάριο#Flevaris19EfaImathias – Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας

#Flevaris19EfaImathias

Μήνας κουτσός, αλλά όχι λειψός πολιτισμού, μήνας που οδηγεί στην Άνοιξη, ο Φλεβάρης είναι γεμάτος με εκδηλώσεις που διοργανώνει η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας και σας προσκαλεί –με χαρά πάντα- να τις παρακολουθήσετε.

Ημερολόγιο εκδηλώσεων:

• Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2019. Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας. 19:00.

Η αρχαιολογία του έρωτα και της ψυχής

Η ερωτική συνάντηση με έναν θεό, ως αρπαγή και άνευ όρων παράδοση στην απόλυτη και κυριαρχική του επιθυμία, είναι η αφορμή για την συνάντηση/συζήτηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας με θέμα όχι τον έρωτα στην αρχαία Ελλάδα, αλλά τον λόγο της αρχαιολογίας, όπως και κάθε αναλυτικού λόγου που στοχεύει στην ανθρώπινη ψυχή (πχ. του ψυχαναλυτικού), ως ερωτικού λόγου. Η συνάντηση με την αρχαιότητα, προϋποθέτει καταρχήν μία στρωματογραφική μέθοδο: ανάλυση και τεκμηρίωση των αποθέσεων πάνω σε ένα γεγονός του παρελθόντος που πρέπει να έρθει στο φως και εξακολουθεί πολλές φορές να έχει συνέπειες και σήμερα. Αυτή η αναζήτηση ενός πρωταρχικού πυρήνα ή αιτίας ενδέχεται να λαμβάνει τα χαρακτηριστικά του ερωτικού λόγου: απαιτητικός, εξαντλητικός, διεισδυτικός, περιπαθής, πολλές φορές μοναχικός.

Την συζήτηση για την  αρχαιότητα ως επιθυμία και ως μεταφορά της επιθυμίας θα συντονίσει ο αρχαιολόγος κ. Γιάννης Γραικός.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Πρεσβευτές / Πρέσβειρες Μουσείων & Μνημείων, που συνδιοργανώνουν για δεύτερη συνεχή χρονιά η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας και η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ημαθίας, αρχαιολόγοι της Εφορείας υποδέχονται μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου σε μουσεία, μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους της Βέροιας και της Νάουσας.

• Παρασκευή, 15 Φεβρουαρίου 2019. Παρουσίαση του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας. 09:00 και 11:00.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πρεσβευτές / Πρέσβειρες Μουσείων & Μνημείων θα έχουν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για την ιστορία του αποκαταστημένου πρώην υδρόμυλου της Αλευροποιίας Στέργιου Μάρκου στον οποίο στεγάζεται το Βυζαντινό Μουσείο της Βέροιας, και να γνωρίσουν αντιπροσωπευτικά δείγματα των βυζαντινών και μεταβυζαντινών συλλογών του μουσείου  μέσα από το μουσειολογικό πρόγραμμα των ενοτήτων της μόνιμης έκθεσης του.

Η παρουσίαση του ΒΜΒ  θα γίνει από την αρχαιολόγο κ. Μαρία Πολατίδου.

• Παρασκευή, 22 Φεβρουαρίου 2019. Περιήγηση στον Αρχαιολογικό Χώρο Αγίου Παταπίου στη Βέροια. 09:00 και 10:00.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πρεσβευτές / Πρέσβειρες Μουσείων & Μνημείων θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν έναν εμβληματικό χώρο διαχρονικής λατρείας στην καρδιά της σύγχρονης πόλης και να πληροφορηθούν για τα επιμέρους μνημεία του όπως: το βαπτιστήριο και το επισκοπικό συγκρότημα της παλαιοχριστιανικής Βέροιας, το μικρό ναό των βυζαντινών χρόνων καθώς και τη μεταβυζαντινή εκκλησία του Αγίου Παταπίου που διατηρεί έως σήμερα άσβεστη τη λατρευτική χρήση του χώρου.

Η ενημέρωση των μαθητών για την ιστορία και τα μνημεία του αρχαιολογικού χώρου θα γίνει από την αρχαιολόγο κ. Μαρία Πολατίδου.

• Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2019. 11:00. Παλαιά Μητρόπολη Βέροιας.

Ξενάγηση των Φίλων του Μουσείου των Αιγών και του Δικτύου των Μουσείων της Ημαθίας στο εμβληματικό και παλίμψηστο μνημείο της Βέροιας.

Ξεναγεί η αρχαιολόγος κ. Μαρία Χειμωνοπούλου.

Αιτήσεις υποψηφίων μελών του Συλλόγου των Φίλων υποβάλλονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση: aigesfriends@gmail.com

• Πέμπτη, 28 Φεβρουαρίου 2019. Ξενάγηση στην Παλαιά Μητρόπολη Βέροιας. 10:00 και 11:00

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πρεσβευτές / Πρέσβειρες Μουσείων & Μνημείων θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τον κορυφαίο βυζαντινό επισκοπικό ναό της πόλης.

Ξεναγεί η αρχαιολόγος κ. Μαρία Χειμωνοπούλου.

• ‘’Παλίμψηστα’’ του Αστέρη Γκέκα.

Η περιοδική έκθεση με τα παλίμψηστα λάβαρα του Αστέρη Γκέκα θα ‘’τρέχει’’ όλον τον Φλεβάρη στο ισόγειο του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019